Staff List

Teaching Staff

Adams, J JAd Science
Allan, R RAl Science Director of Learning Provision, SENCO and Deputy DSL
Barrett, M MBa English Deputy Headteacher
Bland, D DBl Bus & Enterprise & ICT
Bolam, D DBm PE Head of KS3 Standards
Brand, C CBd Technology
Burford, R RBu Technology
Burns, H HBu English KS3 Curriculum & Standards Coordinator
Carter, S SCa Art
Cash, L LCa Geography
Cleugh, D DCl Maths KS3 Lead
Crawford, K KCr Maths
Daley, A ADa MFL
Douglas, A ADo English Director of English, Literacy and Numeracy
Dunlop, G GDu Business & Enterprise Head of Business/IT, CIAG & Year 8 Options
Farr, E EFa Technology
Fenwick, C CFe Maths Head of Department
Gardner, K KGa Geography Head of Department
Harris, A AHa History (Maternity Cover)
Hill, L LHi Science 2nd in Department
Hood, R RHo PE Head of Sixth Form
Hughes, K KHu RE
Jennings, J JJn PE School Sport coordinator
Joyce, S SJo Maths Assistant Leader
Knight, R RKn Science
Lane, N NLa PE
Langley, M MLa History/REAL Director of REAL and Staff Development
Lennox, C CLe English
McGarry, J JMc English Director of Key Stage 5 and Most Able
Mills, R RMi English Director of Quality Assurance and Monitoring
Morrison, L LMo English
Murray, A AMu IT
Overend, B BOv Business/IT
Pirie, L LPi Drama
Reynalds, W WRe Technology Head of Department
Richardson, C CRi Science Director of Behaviour and Engagement
Ridley, G GRi English/REAL Head of Department – Spanish
Rippon, C CRp Science
Robson, S SRo Science Head of KS4 Standards
Ross, M MRo REAL Lead Practitioner for REAL
Simpson, J JSi Geography
Skirrey, R RSk PE Head of Department
Slater, H HSl Maths Student Voice Coordinator and Numeracy Coordinator
Smith, N NSm English
Stringer, M MSt Maths
Tindall, L LTi Creative Arts (Music, Art and Drama) Head of Department
Vincent, E EVi History Professional Mentor
Volpe, D DVo Maths Head Teacher
Wightman, M MWi Science Head of Department

Associate Staff

Bainbridge, J JBa Catering Manager
Batey, R RBa TA Apprentice SEND
Bowman, M MBo Supervisory Assistant
Brickle, C CBr SEN L3 Teaching Assistant
Brown, A ABr Admin Assistant
Byrne, C CBy Support Zone Leader
Cunningham, M MCu Teaching Assistant Apprentice
Forster, D DFo Administrative Support
Georgeson, D DGo Toilet Attendant
Graver, G GGr TA Apprentice
Greenwell, A AGr Support Zone Leader (Attitudes to Learning)
Honour, J JHo Cover Supervisor
Jefferson, J JJe HLTA English/Maths
Lee, M MLe TA (St Aidan’s Primary)
Lynch, C CLy Assistant Coach
Matthews, S SMa TA Apprentice
McDonald, I IMc Caretaker Sixth Form Centre
McKay, R RMc Assistant Coach
Meakin, D DMe Pastoral Admin Assistant
Mills, N NMi Receptionist
Palmer, E EPa Teaching Assistant Apprentice
Pattison, V VPa Science Technician/House System coordinator/Active Tuesdays Coordinator
Rodaway, A ARo PA to the Head Teacher
Ronan, J JRo Administrative Support
Smith, G GSm Assistant Coach
Smith, J JSm Curriculum, Data & Exams Manager
Steel, G GSt Technology Technician
Stringer, C CSt Senior Administrator for Teaching & Learning
Thompson, L LTh E-Learning, Literacy and SMSC coordinator
Turner, A ATu HLTA SEND
Wallace, J JWa Attendance Officer
Weatherill, A AWe Support Zone Assistant/Sixth Form Support
Webb, M MWe Business Manager